Automat do wietrzenia cieplarni

 

Zadbaj o odpowiednią atmosferę wewnątrz szklarni

Wysokie temperatury i brak cyrkulacji powietrza mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić efektywną uprawę roślin. W niewielkich szklarniach o wymiarach do 2x2 metry wystarczą wywietrzniki na drzwiach, ale przy większych konieczne są dodatkowe okienka, najlepiej umieszczane co ok. 2 metry.

Takie wywietrzniki wymagają jednak ręcznego otwierania i zamykania, co może być uciążliwe przy dużych powierzchniach lub większej liczbie szklarni na działce. Problem powstaje również, gdy musisz wyjechać lub nie możesz codziennie pojawiać się na działce w celu doglądania roślin i ręcznego sterowania temperaturą. W takim wypadku warto zainstalować automatyczny system do wietrzenia „DusiaSan”.

Jak działa automat do wietrzenia?

Instalując ten dodatek zyskasz pełną automatyzację swojej szklarni. Urządzenie mierzy temperaturę wewnątrz i samodzielnie otwiera lub zamyka okna po osiągnięciu temperatury idealnej dla hodowli. Unikasz w ten sposób problemu z przegrzaniem roślin lub wystawieniem ich na wychłodzenie. W słoneczny dzień, wewnątrz obiektu może panować nawet do +60°C, z kolei nocą zdarzają się spadki poniżej 10°C. Takie wahania z pewnością niekorzystnie wpływają na wzrost roślin.

Automat został opracowany tak, by nie potrzebował zasilania i pełnił swoją funkcję nawet w miejscach pozbawionych prądu np. na działkach. Zasada działania polega na znacznym zwiększeniu lub zmniejszeniu objętości cieczy w cylindrze termicznym w zależności od temperatury otoczenia. W przypadku zwiększenia temperatury w szklarni, cylinder termiczny nagrzewa się, a ciecz wypiera tłok, który otwiera wywietrznik. Przy obniżeniu temperatury, ciecz w cylindrze ulega schłodzeniu i zmniejszeniu objętości przez to wywietrznik zamyka się pod własnym ciężarem. Automat „DusiaSan” przeznaczony jest do instalowania na wywietrzniku dachowym dowolnej szklarni, może być również instalowany na wywietrzniku bocznym.

Jak zainstalować automat do wietrzenia „DusiaSan”?

W skład kompletu wchodzi: termo cylinder, dźwignie i ich łączniki. Montaż „DusiaSan” jest prosty i może być wykonany we własnym zakresie, według dołączonej instrukcji. Automat jest uniwersalny i można go zastosować do wszystkich sprzedawanych w naszym sklepie szklarni.

Właściwości automatu do wietrzenia „DusiaSan”:

  • prosta, pewna konstrukcja. Gwarancja – 3 lata,
  • maksymalne obciążenie: – do 7 kg
  • zakres utrzymywanej temperatury – od 15 do 25°С
  • maksymalna wysokość otwierania okna – około 45 cm.
  • temperatura pełnego otwierania – około 30°С,
  • maksymalna waga wywietrznika – nie więcej 7 kg.
  • temperaturę otwierania reguluje się w zakresie od 15 do 25°С.
  • waga w opakowaniu – 0,5 kg

Ważne:

1. Automatu do wietrzenia szklarni nie wolno wykorzystywać przy temperaturze otoczenia powyżej 50°С.

2. Należy upewnić się, że okno szklarni otwiera się bez przeszkód.


Instrukcja montażu.

1. Należy upewnić się, że okno waszej szklarni otwiera się bez przeszkód.
2. Odciągając Dźwignię (7) i Dźwignię (8), naciągnąć sprężynę.
3. Wkręcić Cylinder (1) w mocowanie cylindra (2) – patrz rys. 4.
4. Włożyć Drążek (3) w Popychacz drążka (4), otwory w drążka i popychacza powinny wzajemnie nałożyć się.
5. Zmierzyć odległość, na którą będzie otwierać się okno. Jeżeli odległość jest większa niż 42 cm, włożyć Zawleczkę (5) do otworu „a” w drążku i popychaczu (rys.5)
6. Jeżeli ta odległość waha-się pomiędzy 30 a 42 cm –włożyć Zawleczkę (5) do otworu„b”w drążku oraz Stop-fiksa-tor (6) w dźwignię (7) – rys.6.Nie zakładać fiksa-tora (6) na swoje miejsce zanim nie będzie założona Zawleczka (5).

7. Wykręcić Cylinder (1) z Mocowania (2) nie wyciągając go do końca. Nie demontować Drążka (3) i Popychacza (4).
8. Przymocować wkrętami kątownik (9) do szkieletu szklarni (rys.7). W szkalrni drewnianej kątownik jest przymocowywany wkrętami bezpośrednio do szkieletu. W szklarni ze szkieletem aluminiowym wykorzystujemy do mocowania klamry mocujące (11), patrz rys.2.
9. Przymocować kątownik (10) do ościeżnicy zamkniętego okna.
10. Otworzyć okno. Wkręcić Cylinder (1) do Mocowania (2) do około połowy długości gwintowania. Zwolnić okno.
11. Wkręcając / wykręcając Cylinder (1) można płynnie regulować początek i wysokość otwierania okna. Wkręcając według wskazówek zegara, nastawiamy wcześniejsze i wyższe otwarcie okna. Wykręcając w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, nastawiamy późniejsze i niższe otwarcie okna. Jeden pełny obrót odpowiada około 0,5°С.
12. Po ukończeniu montażu, nasmarować olejem maszynowym drążek cylindra i inne ruchome części. W ciągu całego okresu użytkowania sprawdzać czy urządzenie jest właściwie nasmarowane.

Przechowywanie w okresie zimowym:
1. Po ukończeniu sezonu letniego należy zdemontować Cylinder (1) aby uniknąć jego uszkodzenia.
2. Przed powrotnym zamontowaniem cylindra należy sprawdzić łatwość poruszania się drążka. Po ukończeniu montażu nie zapomnijcie nasmarować drążka.
Okres gwarancyjny na prawidłowo zmontowane wg. niniejszej instrukcji urządzenie wynosi 1 rok od daty sprzedaży.