Pierwsza szklarnia – jak dokonać dobrego wyboru?

pierwsza szklarniaDecyzja o tym, w jaki model szklarni zainwestować na początek, ma ogromne znaczenie. Nietrafiony zakup może zniechęcić Cię do dalszej przygody z uprawami szklarniowymi lub narazić na niepotrzebne koszty. Oto kilka przydatnych porad, dzięki którym zyskasz pewność najlepszego wyboru.

Szklarnia bez fundamentów czy wybudowana na stałe?

Wielkość konstrukcji, jej budowa i sposób montażu to kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Szklarnia jest elementem, wymagającym sporo miejsca, z tego względu warto dobrze przemyśleć jej lokalizację i wielkość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na dużej działce lub w ogrodzie postawić szklarnię stacjonarną z fundamentami, z której można zrobić dodatkowo letnią altanę. Taka budowla wygląda imponująco, jest jednak kosztowna, zajmuje sporo przestrzeni i nie można jej ani przenieść, ani złożyć pod koniec sezonu.

Znacznie tańsze, praktyczniejsze i mobilniejsze rozwiązanie, to szklarnia bez fundamentów, którą można postawić w ciągu jednego dnia, a po sezonie rozebrać (choć nie jest to konieczne). Szklarnia bez fundamentów nie wymaga również specjalnego przygotowywania podłoża, oprócz wyrównania, i można ją postawić na gołej ziemi lub na przygotowanym wcześniej podeście.

Większość szklarni w ofercie Arlenteam jest skonstruowana tak, aby można było z łatwością je rozbudowywać i dopasować ich wielkość do powierzchni działkowej. Podstawowe wymiary można powiększyć o 2-metrowe wstawki, które po prostu dostawia się do szkieletu; dzięki takiemu rozwiązaniu możesz postawić u siebie niewielką szklarnię, jak i zbudować imponujący kompleks.

Szkło, poliwęglan czy folia?

Wybór materiału, z którego wykonano poszycie nie jest kwestią wyłącznie estetyczną. Tradycyjne szklarnie szklane są nieco tańsze od poliwęglanowych, ale za to bardziej podatne na uszkodzenia i mocniej się nagrzewają, gdyż szkło działa jak soczewka, co czasami jest zaletą, a czasami wadą, w zależności od rodzaju roślin. Z kolei szklarnie foliowe najlepiej nadają się na uprawy warzyw gruntowych. Są lekkie, tanie i bardzo łatwe w rozstawieniu. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi trzema rodzajami pokryć?

  • Szklarnia poliwęglanowa – poliwęglan jest tworzywem sztucznym o wysokim stopniu przezierności (przepuszcza ok. 90% promieni słonecznych) oraz właściwościach blokujących promienie UV. Oznacza to, że wnętrze obiektu jest wystarczająco rozjaśnione, ale rośliny nie są poddawane szkodliwemu promieniowaniu ultrafioletowemu. Ten materiał charakteryzuje się również dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio wzmocniona konstrukcja szklarni z pokryciem poliwęglanowym może wytrzymać ciężar nawet 360 kilogramów na metr kwadratowy, czyli nie załamie się pod ciężarem pokrywy śnieżnej. Poliwęglan nie nagrzewa się tak mocno jak szkło, przez co o wiele łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz podczas upalnych dni. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i wzmocnieniom taka budowla może być odporna na porywiste wiatry. Duży wybór szklarni poliwęglanowych znajdziesz w naszym sklepie.
  • Szklarnia szklana – zwykle używa się zwykłych szklanych tafli, szkła mineralnego lub polistyrenowego. Szklane konstrukcje, chociaż bywają tańsze od poliwęglanowych, to ustępują im wytrzymałością, szkło bowiem jest znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i naprężenia. Materiał ten przepuszcza większość promieni słonecznych i nie blokuje promieniowania UV jeśli szyby nie zostały wyposażone w specjalne filtry. Tego typu szklarnie najczęściej są stacjonarne, bez możliwości ich łatwego rozebrania po sezonie i nie są zbyt odporne na obciążenia, co sprawia, że nie sprawdzają się na terenach o dużym zaśnieżeniu. Wyglądają za to bardzo estetycznie i mogą być piękną ozdobą domowego ogródka.
  • Szklarnia foliowa – to prosta i tania konstrukcja znajdująca zastosowanie przede wszystkim w uprawie roślin gruntowych. Tunele foliowe rozkłada się na grządkach z warzywami, w celu przyspieszenia i ochrony warzyw takich jak ogórki, pomidory i wiele innych. Świetnie sprawdzają się zarówno przy uprawach amatorskich, jak i są wykorzystywane w przemyśle. Zaletami tego rozwiązania są: cena, szybkość rozłożenia takiej szklarni i możliwość pokrycia właściwie nieograniczonej powierzchni. Tunel foliowy nie nadaje się jednak do zastosowań całorocznych. Tego typu szklarnię znajdziesz tutaj.

Odporność na warunki atmosferyczne

Kolejnym elementem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru szklarni są warunki pogodowe panujące na danym terenie. Polska jest krajem o zróżnicowanym klimacie – mamy tereny górskie o dużym stopniu opadów śniegu i tereny nadmorskie o porywistych wiatrach; ponadto okresy niskich i bardzo wysokich temperatur. Szklarnia powinna dobrze znosić klimat panujący na danym terenie. Przykładowo w górach, gdzie często spada nawet kilka metrów śniegu na m2, konieczna jest wytrzymała konstrukcja z dodatkowymi wzmocnieniami. Dobrym przykładem może tu być model Strzałka  , wytrzymujący obciążenie nawet 360kg/m2. Z kolei tam, gdzie panują porywiste wiatry, warto zainwestować w konstrukcję, która jest w stanie oprzeć się sporym przeciążeniom i wzrostowi ciśnienia, tak jak jest to w przypadku szklarni OPTIMA.

Dokonując właściwego wyboru, zyskasz pewność udanego zakupu na wiele lat. Większość nawet podstawowych modeli może być bez problemu rozbudowywana o kolejne segmenty i akcesoria ulepszające możliwości konstrukcji; nie trzeba więc na samym początku decydować się na maksymalnie wyposażoną szklarnię, z jakich korzystają zawodowcy. Na to przyjdzie jeszcze czas.