Nawadnianie roślin w szklarni – o czym musisz wiedzieć?

Fotolia 108137750 XS
Rośliny szklarniowe wymagają systematycznego nawadniania, odpowiednią ilością wody. W przeciwieństwie do upraw ogrodowych, te szklarniowe nie są automatycznie podlewane przez deszczówkę. Właścicielom szklarni pozostaje więc jedynie ręczne podlewanie roślin lub inwestycja w specjalne systemy do nawadniania.

Bez wody nie ma życia


Woda jest podstawowym składnikiem każdego żywego organizmu – ludzkiego, zwierzęcego i roślinnego. To w niej rozpuszczane są związki organiczne i z jej pomocą zachodzą reakcje biochemiczne. Brak wody oznacza śmierć organizmu, ale jej nadmiar również jest szkodliwy. Każda roślina ma inne potrzeby w tym zakresie, a dobry ogrodnik dokładnie wie jak często i obficie podlewać dany gatunek, by szybko rósł i dawał dorodne plony.

Skąd brać wodę do podlewania roślin szklarniowych?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność. To, na co się zdecydujesz powinno zależeć od kilku kwestii. Przede wszystkim ile czasu jesteś w stanie poświęcić roślinom, jak bardzo wymagające gatunki hodujesz, jakim dysponujesz budżetem oraz, czy hodujesz rośliny amatorsko, czy też wykorzystujesz szklarnie przemysłowe.

  • Podlewanie ręczne wodą z wodociągów – najprostszy i najczęściej wykorzystywany sposób przez amatorskich ogrodników. Małe uprawy bez problemu podlejesz za pomocą konewki, do większych przyda się wąż ogrodowy. Taka metoda nie jest jednak zbyt ekonomiczna, gdyż dużo wody się marnuje, a dodatkowo naliczana jest opłata za ścieki. Podczas upalnego lata koszty podlewania mogą być naprawdę spore. W takim wypadku polecamy założenie osobnego licznika ogrodowego i zgłoszenie tego do zakładu wodociągów i kanalizacji. Do licznika nie będzie naliczana opłata za ścieki, a koszt może spaść nawet o kilkadziesiąt procent.
  • Podlewanie ręczne wodą z deszczówki – to najbardziej ekonomiczna metoda, dla osób które nie dysponują studniami. Wodę deszczową masz za darmo i wystarczy, że będziesz ją zbierał w odpowiednim zbiorniku. Deszczówka jest wodą miękką, doskonale nadającą się po podlewania roślin, ale wymaga gromadzenia w nieprzezroczystym zbiorniku, chroniącym ją przed nagrzewaniem się i działaniem promieni słonecznych, ponadto zbiornik powinien być zabezpieczony od góry, aby do wody nie dostawały się liście owady i inne zanieczyszczenia; dodatkowo można go zaopatrzyć w specjalny filtr oczyszczający ją z właśnie tego typu zabrudzeń. Pojemnik ustawiony na pewnej wysokości umożliwia przepływ grawitacyjny wody, natomiast te naziemne lub wkopane w ziemie wymagają zainstalowania pompy, która ułatwi nabieranie wody do konewki lub wiaderka, a przy odpowiednio dużym zbiorniku z pompą możliwe jest także podłączenie węża ogrodowego lub automatycznego systemu nawadniania.
  • Studnia – osoby, które mają już studnię w ogrodzie lub mają warunki na jej wykopanie, powinny rozważyć taką opcję. Studnia to idealne źródło darmowej wody, nie tylko do podlewania upraw, ale mogącej posłużyć również do czynności domowych. Zwykła studnia może zostać zbudowana na terenie, na którym woda znajduje się nie głębiej niż 7 metrów pod ziemią, ale taki zbiornik wodny może wysychać latem, gdy jest bardzo gorąco i w efekcie nie zapewnić odpowiedniej ilości wody. Pewniejszym, choć droższym rozwiązaniem są studnie głębinowe z pompą, a ponieważ rury prowadzone są poniżej poziomu zamarzania gruntu, ze studni głębinowej można korzystać przez cały rok.
  • System nawadniania Wodomierka – wszystkie powyższe sposoby wymagają ręcznego podlewania roślin w szklarni, za pomocą konewki lub węża ogrodowego. Wodomierka jest uniwersalnym systemem nawadniania do zastosowań szklarniowych, zarówno amatorskich, jak i przemysłowych. Jest wyposażona w automatyczny regulator, umożliwiający ustawienie częstotliwości, ilości dostarczanej wody, mocy strumienia i rozpylenia. Takie urządzenie możesz podłączyć do wodociągu, studni lub zbiornika z wodą i zapomnieć o konieczności ręcznego podlewania bez obaw, że rośliny uschną lub zostaną przelane. Więcej o tym systemie przeczytasz tutaj. https://arlenteam.pl/wodomierka
  • Inne systemy nawadniania – istnieje również wiele innych, bardziej lub mniej skomplikowanych systemów, pozwalających na automatyczne podlewanie roślin w szklarni. Niektóre mają możliwość wzbogacania wody o różne odżywki, a także filtrowania i zmiękczania.

Niby zwykła woda, a jednak nie do końca. Właściwości H2O

To, jaką wodą będziesz podlewał rośliny szklarniowe, nie pozostaje bez znaczenia. Najczystsza i odwapniona jest deszczówka, nawet jeśli zawiera zanieczyszczenia z powietrza. Woda wodociągowa zawiera chlor i inne związki, które niekorzystnie wpływają na rośliny, a ta ze studni często zawiera wapń i inne sole mineralne, które niekoniecznie muszą być dobre dla danego gatunku roślin. Jeśli korzystasz z wody wodociągowej lub studziennej, warto zainwestować w dodatkowe filtry uzdatniające i zmiękczające wodę. Deszczówka jest lepsza również z tego względu, iż jest naturalnie podgrzana do temperatury powietrza.

Jak podlewać, aby rośliny rosły zdrowo i szybko?

Nie istnieje jeden klucz, według którego można byłoby podlewać wszystkie gatunki roślin. Każda jest inna i wymaga różnej częstotliwości podlewania, temperatury, a nawet składu wody. Na przykład woda z sieci wodociągowej ma odczyn zasadowy i nie nadaje się do podlewania roślin kwaśnolubnych, większość roślin preferuje również miękką wodę, a ta wodociągowa oraz studzienna zawiera wapń, magnez czy żelazo, dlatego w przypadku delikatnych upraw zalecamy korzystanie z wody deszczowej lub filtrowanie wody, by usunąć z niej szkodliwe związki i pierwiastki.

Większość roślin najlepiej podlewać z mniejszą częstotliwością, ale obficie, symulując w ten sposób naturalne opady deszczu. Najlepiej rankiem lub późnym popołudniem, gdy temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka, co ograniczy straty spowodowane parowaniem wody. Poza tym podlewanie roślin w pełnym słońcu może doprowadzić do ich poparzenia. Z kolei podlewanie zbyt późno np. wieczorem stwarza zagrożenie, iż ziemia nie zdąży obeschnąć. Długotrwała wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i innych chorób roślin. Aby nie zniszczyć i nie połamać delikatnych kwiatów, najlepiej podlewać je delikatnym strumieniem wody lub mgiełką wodną ze zraszacza.